Bilgisayar

Hala Microsoft XP kullananlar var

Hala Microsoft XP kullananlar var

 

Microsoft şirketi bugüne kadar ki en fazla sevilerek kullanılan işletim sistemlerinden biri olarak öne çıkan Windows XP’yi 2001 senesinde piyasaya çıkartmıştı. İşletim sistemi aslında o denli fazla sevildi ki 2014 senesinde Microsoft şirketi tarafından desteği sona erdirilmiş olsa da halen pek çok kullanıcı tarafından kullanılmaya devam ediliyor.

Microsoft şirketinin 2015 senesinde piyasaya çıkardığı en güncel işletim sistemi olarak öne çıkan Windows 10, NetMarketShare üzerinde yer alan verilere bakıldığında %56,42’lik bir pazar pay sayesinde en fazla kullanılmakta olan işletim sistemi konumunda yer alıyor. Onu ise tekrar Microsoft şirketinin en fazla sevilmekte olan işletim sistemlerinden biri olarak öne çıkan Windows 7 işletim sistemi %26,03 oranındaki bir pazar payıyla takip etmekte.

NetMarketShare adlı platformunun Ağustos 2020 verilerine bakıldığı zaman, 19 yaşında bulunan Windows XP işletim sisteminin pazar payı %1,26 seviyelerinde. XP işletim sisteminin ne kadar hatırı sayılan bir paya sahip durumda bulunduğunu göstermek amacıyla çok ufak bir kıyaslama yapmak gerekli olursa Windows XP işletim sisteminden çok daha genç durumda bulunan Windows 8 işletim sistemi %0,57 seviyesinde, ChromeOS işletim sistemi %0,42 seviyesinde ve Windows Vista işletim sistemi de %0,12 seviyesindeki pazar paylarına sahip olarak öne çıkıyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close