İnternet

Google şirketine büyük para cezası

Google şirketine büyük para cezası

 

Avrupa’da yer alan kanun koyucular, Amerika Birleşik devletleri içerisinde yer alan karşılıklarına bakıldığında rekabet karşıtındaki tutumlar için fazlasıyla sert önlemler almakta. Intel şirketiyle birlikte Microsoft şirketi; Avrupa’da yer alan kurumlardan milyarlarca dolar tutarındaki cezalar almış idi.

Bu defa ise namlunun uç kısmında bulunan firma da arama devlerinden Google şirketi oldu. Fransa’da yer alan rekabet kurumu olarak görevli Autorité de la concurrence, cuma gününde Google şirketine tam tamına 150 milyon euro tutarında (985 milyon Türk Lirası tutarına sahip) bir ceza kesmiş oldu. Google şirketinin söz konusu bu cezaya çarptırılmış olmasının nedeni de çevrimiçi reklamcılık konusundaki baskın pozisyonunu kullanıp suistimal etmek.

Asıl problem, arama sonuçlarından hemen sonrasında ortaya çıkmaya başlayan reklamlardı. Fransız asıllı rekabet otoritesi, Google şirketinin, reklam veren kişilerin arama sonuçlarından hemen sonrasında çıkmaya başlayan reklamların tam olarak nasıl ve ne zaman çıkacak olduğunu tespit eden kurallarının ”adaletsiz bir şekilde ve rastgele bir şekilde” uygulanmakta olduğunu belirtti

Autorité de la concurrence tarafından yapılan araştırma, birkaç sene öncesine kadar dayanmakta. Kurulun bu şekilde bir araştırmaya girişmiş olmasının nedeni de Fransız internet servislerinden biri ve ödeme şirketi olarak öne çıkan Gibmedia şirketinin yaptığı şikayet. Firma, Google şirketinin TechCrunch platformuna yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa açık olmayan fatura terimleri ile birlikte insanları aldatmaya çalıştığından dolayı Google şirketinin reklam platformu üzerinden atılmakta.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close