İnternet

Google şirketinden yeni bir HTTPS kararı

Google şirketinden yeni bir HTTPS kararı

 

Google şirketi, HTTPS özelliğine sahip şifrelenmiş trafiğini koruyabilmek amacıyla kullanılmakta olan SSL sertifikasının kullanımıyla alakalı süreyi 2 seneden 1 seneye düşürmek istiyor. Teklifi gerçekleştirmiş olan kişi de Yunanistan’da gerçekleştirilen CA/B Forum sırasındaki F2F toplantısına Google temsilcisi pozisyonunda katılmış olan Ryan Sleevi olarak öne çıktı.

Sleevi tarafından sunulan 2020 senesinin mart ayı itibariyle geçerli olacak teklifine bakılır ise SSL isimli sertifikanın ömrü 825 günlük bir zamanın (kaba bir şekilde iki sene üç ay) yerine sadece 397 günlük (Bir sene bir ay) bir süre olacak. Şu anda söz konusu bu onaylanmış bir durumda değil fakat pek çok tarayıcı tedariği sağlayan firma yeni SSL sertifikalarının kullanım zamanıyla alakalı teklifi desteklemekte olduklarını ifade etti.

Öte taraftan sertifika otoritelerinin bu hususla alakalı fazla mutlu olduklarını söylemekte olanaklı değil. Geçtiğimiz 10 sene içerisinde tarayıcı üretici şirketler SSL sertifikalarının kullanılma zamanlarını devamlı bir şekilde kısalttı. Başlangıçta 8 seneden beş seneye, sonrasında ise üç seneye ve en son alınan kararla da 2 seneye kadar kadar inmiş oldu.

Daha önceki değişiklik ise 2018 senesinin Mart ayında gerçekleşmiş, tarayıcılarla ilgili üretim yapanlar SSL sertifikalarının ömürlerini 3 seneden 1 seneye kadar indirmeye çalışmışlar fakat sertifika otoritelerinin baskı yapmasından sonra 2 sene olmasında karar verilmişti. Görünüşe bakılacak olursa tarayıcı üretimi yapanlar da asıl planlarından vazgeçmemişler.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close