Teknoloji

Google şirketinden şeffaflık raporu paylaşımı

Google şirketinden şeffaflık raporu paylaşımı

 

Dünya üzerinde yer alan en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak öne çıkan Google, devletlerden gelmiş olan verilere erişim isteklerini açıklamış olduğu şeffaflık raporunu paylaştı. Rapor üzerinde dikkatleri çeken bir takım bilgiler de yer almakta.

Şu zamanlarda en fazla konuşulmakta olan konulara bakıldığında mahremiyetle beraber bilgi güvenliği gelmekte. Sosyal medya siteleri, internet üzerinden hizmet sağlayan şirketler ve daha bir çok organizasyon kullanıcılara ait verileri de biriktirmekte.

Google şirketi, yeni açıklamış olduğu şeffaflık raporu üzerinde kullanıcı bilgileri isteklerinin tam olarak ne sıklıkla gerçekleştirilmekte olduğu konusunda açıklama yapıldı. Üç farklı bölüme ayrılmış olan liste üzerinde hükümetler ile birlikte devlet kurumlarının küresel bir seviyedeki bilgi talepleri, ikinci olarak Enterprise kurumsal bilgi taleplerinin yanı sıra üçüncü bölgede de Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliği açısından istenmiş bir takım bilgi talepleri yer alıyor.

Dünya üzerindeki dört bir tarafta devletlerin türlü kurumları Google şirketinden bilgi isteğinde bulunabilmekte. Bu söz konusu bilgi talebinin sebepleri de sivillerin yanı sıra idari, cezai veyahut ulusal güvenliği ilgilendirmekte olan bazı konular olabiliyor. Son dönemlerde Google şirketi bu söz konusu isteklerin kabaca %70’e kadarlık bölümünde hükümetlere kısmi bir şekilde de olsa bilgi vermekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close