İnternet

Google şirketinden Privacy Sandbox isimli yeni girişim

Google şirketinden Privacy Sandbox isimli yeni girişim

 

Google şirketinin Chrome yazılım ekibi, tarayıcı gizliliğiyle alakalı olarak kullanıcılara çok daha iyi bir şekilde performansı sunabilmesi amacıyla tasarlanmış yeni bir tane daha gizlilik alanıyla alakalı duyuru gerçekleştirdi. Yayıncıların ilgi alanlarımızın olduğu şeylere yönelik hedefleyebilecekleri, fakat gizliliğimizi hiç bir şekilde ihlal etmeyeceği açıklanan reklamları içeriğinde barındıran yenilenen bu gizlilik alanı, öteki tarayıcılara bakıldığında gizlilik yönünden geride kalmış olan Chrome tarayıcısı konusunda da çok büyük bir gelişmedir.

Tarayıcılar aslında özel olarak güvenlik sanal alanlarının yanı sıra kötü amaca sahip yazılımı sınırlandırabilmek amacıyla tasarlanmış bir takım kısıtlamaları içeriğinde barındırıyor. Google şirketinin söz konusu bu yeni güncellemesiyle birlikte de, Google şirketinin paylaşmış olduğu gizlilik yasasına bakılırsa izleme konusunda yer alan teknolojilerini de benzeyen bir biçimde engellemiş oluyor.

Gizlilik ise, teknolojinin devi firmalar arasında çok büyük bir endişe kaynağı olarak bilinmektedir. Google şirketi, web sayfasıyla birlikte uygulama yayıncısı olanların reklam gösterebilmek amacıyla kullanmakta oldukları en büyük firmalardan bir tanesi. Bu söz konusu reklam olayı da aslına bakılırsa güvenlik açıkların ortaya çıkması konusundaki en büyük etkenlerden bir tanesi. Google şirketi kendisine ait araştırmacılarının aylar boyunca devam eden çalışmalarının bir sonucu olarak karşımıza çıkan gizlilik sanal alanı, web sayfaları ve reklam veren kişiler içinde kabul edilmiş olursa, Google şirketinin gizlilik problemlerinden kurtulması konusunda yardımcı olabilecek en büyük adımlardan biridir.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close