Uygulama

Google şirketinden Play Store konusunda önemli karar

Google şirketinden Play Store konusunda önemli karar

 

Android işletim sisteminde uygulama mağazası olarak kullanılan Play Store üstünde yayına başlanan bu kötü amaca sahip uygulamaları engelleyebilmek amacıyla Google şirketi, uygulamaların incelenmeyle alakalı süreçlerinin daha da uzun sürecek olduğunu geliştiricilere resmi bir şekilde duyurmuş idi.

Bir tane uygulama mağaza içerisinde indirilebilir bir duruma gelmeden önce Android ekosistemi içinde Google Play Protect sayesinde herhangi bir şekilde kötü maksadının bulunup bulunmadığına yönelik taranmakta fakat bu yazılım içerisinde de bir takım açıklar yer alıyor.

Bu söz konusu açıklardan faydalanan kötü maksada sahip kişiler, market üzerinde yer alan uygulamayı kullanıcıların bir defa indirmiş olmalarıyla birlikte ön plan ile birlikte arka planda reklam oynatmaya devam eden uygulamaların cihazlarına giriş gerçekleştirmesine neden olmakta.

Söz konusu uygulamaların uygulama çekmecesi içerisinde herhangi bir simgeyle gözükmüyor olması da bu uygulamaların cihazlar üzerinden kaldırılabilmesini fazlasıyla zor bir duruma getirmiş oluyor. Bunun kapsamında ise Google şirketi, ipleri artık eline almaya başlayacak desen yanlış olmaz.

Bugünden itibaren uygulamaların market içerisinde paylaşılmadan önce geçmesi gerekli önemli testlerin daha da uzun bir süre (en azından üç gün) alacak olduğu konusunda açıklama yapan Google şirketi, bunun sayesinde kullanıcılarını en doğru biçimde koruyabilecek olduğunu da düşünmekte.

Yaşanmış olan bu gelişmelerden en kötü etkilenmiş olacak toplulukta Android platformu üzerinde yer alan geliştiriciler.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close