Mobil

Google şirketi CameraX’ı çıkartmaya hazırlanıyor

Google şirketi CameraX'ı çıkartmaya hazırlanıyor

 

Google şirketi, Android işletim sistemi tanıtıldığından bu yana geliştiriciler için hem kamera özelliğine sahip uygulamaları çok daha hızlı bir biçimde oluşturabilmelerini hem ise telefon üretimi gerçekleştiren firmalar tarafından sunulmakta olan gelişmiş özelliklerden yararlanmalarını sağlayabilen bir kamera sistemi kurma konusunda çok fazla zorluk çekmiş oldu. Firmanın çıkartmış olduğu ilk Camera API’si fazlasıyla sınırlı bir durumdaydı, bunun yanı sıra çıkan 2. sürüm de çok daha karmaşıktı.

Görüntü kalitesini çok daha fazla arttırabilmek ve biçimsel bir durumdaki efektleri ilave edebilmek amacıyla telefonlara ilave edilmiş bir takım gelişmiş modları etkin hale getirebilmek amacıyla da satıcılardan bağımsız bir yolu hiç bir şekilde bulunmamaktaydı. Fakat Google şirketi, bu durumu artık değiştirecek gibi gözüküyor. Firma, geliştiriciler için Android işletim sisteminin Camera2 ismine sahip yeni işlevselliğine erişebilmeleri amacıyla çok kolay bir yol sağlıyor olmanın yanında ilave özelliklere uzantılar sağlamakta bulunan bir kütüphane olarak öne çıkacak CameraX’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

CameraX isimli bu kütüphane, bir Jetpack destek kütüphanesi şeklinde ortaya çıkmış durumda. Yeni karşımıza çıkan bu kütüphane, Android 5.0 işletim sistemine kadar bütün Android işletim sistemleri üzerinde kullanılabilmekte. İçerisinde yer alan bu özel paketler Camera2’ye kullanma merkezli bir takım arayüz sağlamış oluyor ve programlamayla ilgili olarak gerekli ilave yükü azaltma konusunda da yardımcı olmakta. Öte yandan Google şirketi, cihazın üzerinde yer alan bağımlılıklarını da azaltmış oluyor. Bunun sayesinde de CameraX’a ait olan kodları her türden donanım üzerinde çalışabiliyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close