Mobil

Google Play çocuk güvenliği oluşturma

Google Play çocuk güvenliği oluşturma

 

Tabletlerin ve akıllı telefonların sadece yetişkinlerin elinde olmadığı, artık çocuklara da hediye olarak verildiği veya kullandırıldığı bir dönemdeyiz. Android işletim sisteminden kolaylıkla bağlanılabilen ve binlerce uygulama ile oyun içeren google play’de çocuk güvenliği nasıl oluşturulur, birçok ebeveynin merak ettiği konuların başında geliyor.

Google Play bu konuda kullanıcılara içerik filtreleme özelliğini kullandırarak kolaylık sağlıyor. Google Play’in içeriğinde sakıncalı uygulamalar da mevcut. Her renkten ve nesilden insana göre yüklenen uygulamaların veya oyunların bir kısmı doğal olarak diğerlerinin hoşuna gitmeyebiliyor veya çocuklar için sakıncalı içerikler barındırıyor. Bu yüzden çocuk güvenliğini oluşturmak gerekiyor.

Ana menüde yer alan Google Play uygulamasını açınca, en sağa doğru sürükleyip işlemi yapacağımız Ayarlar alt menüsüne ulaşmanız lazım. Google Play ayarlarını düzenleyeceğimiz bu menüden içerik filtrelemesi kısmına tıklamamız lazım. Bu kısımda çocuğunuzun yaş grubunu soruyor. Yüksek olgunluk şeklinde tanımladığı kısım 10 ile 13 yaş arasındaki çocukları, orta derece olgunluk şeklinde tanımladığı kısım 13 ile 15 yaş arasındaki çocukları, düşük olgunluk şeklindeki kısım 15-18 yaş aralığını ve tüm uygulamaları göster dediği kısım 18 yaş üstü yetişkinleri işaret ediyor. Buradan size uygun olan seçeneği işaretlediğinizde uygun olan içerikler otomatik olarak filtreleniyor ve çocuğunuzu zararlı içeriklerden korumuş oluyorsunuz. Tabi günümüz çocuklarının zeki olduğunu düşünürsek ara sıra kontrol etmemizde fayda var.

Çocuğunuz tarafından ücretli içeriklerin yanlışlıkla satın alınıp faturanızın kabarmasına neden olmasını istemiyorsanız, ayarlar kısmından “satın almalara şifre gerekir” şeklindeki yere tik koymanız lazım. Böylece google play’de çocuk güvenliği nasıl oluşturulur sizin için problem olmaktan çıkacaktır.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close