İnternet

Google Chrome görev yöneticisi nedir?

Google Chrome görev yöneticisi nedir?

 

Google Chrome en sevilen web tarayıcıları arasında yer alıyor. Kullanıcıları her ne kadar ondan memnun olsalar da, zaman zaman tarayıcıya yüklenilen eklentiler veya haberimiz olmadan açılan sekmeler nedeniyle yavaşlıklarla karşılaşılma durumu ortaya çıkıyor. Bunların önüne geçmek için kullanılabileceğimiz yöntemlerden birisi de Google Chrome Görev Yöneticisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda bizde sizlere az bilinen bu yöneticiyi tanıtmaya çalışacağız.

Yalnız yine uyarmalıyız ki bilgisayarınızda muhakkak Chrome olmalıdır.

Google Chrome Görev Yöneticisi Nedir?

Görev Yöneticisi’nin en önemli görevi, Chrome üzerinde çalışan farklı sekmeleri ve işlemleri düzenleme ve istediğimiz gibi çalışmasını sağlamak. Bu sistem sayesinde Chrome’de herhangi bir işlem takıldığında ve çalışmaz hale geldiğinde, diğer işlemlerin etkilenmesinin önüne geçiliyor ve tam bir kilitlenme yaşamadan sıkıntıların üstesinden gelinebiliyor. Bu sayede sistem kilitlenmelerinin de önüne geçilebiliyor.

Peki, Google Chrome Görev Yöneticisi Ne İşe Yarar?

Görev yöneticisini temel olarak aktif işlemlere göz atmak, hem de bu işlemleri sonlandırabilmek amacıyla kullanıyoruz. Chrome’da ise Görev Yöneticisi sayesinde sistemde pasif halde bulunan ve sistemi yoran site varlıklarını kapatmaya ve sistemin zorlanmasının önüne geçilebilmesi gibi ciddi özellikler yer alıyor ama maalesef kullanıcıların birçoğu bu özelliklerden habersiz.

Google Chrome Görev Yöneticisi Nasıl Kullanılır?

Görev yöneticisini kullanmak için ilk olarak tarayıcımızın sağ üst kısmında bulunan paralel üç çizgi işaretine tıklıyoruz ve diğer araçlar seçeneğine geliyoruz. Burada görev yöneticisi sekmesini bularak giriş yapıyoruz. Sonrasında ise yapacağımız şey çok basit. Talep ettiğimiz işlemi seçtikten sonra sağ alt kısımda yer alan işlemi bitir yazılı butona basıp onay vermek gerekiyor.

Eğer Google Chrome Görev Yöneticisi ile performans artışı isterseniz en çok bellek yiyen ve sizi en az ilgilendiren uygulamaları kapatınız. Bu sayede tarayıcı hızlanacaktır. Eğer yine de hızlanmaz ise sisteminizi elden geçirmenizde yarar vardır.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close