Mobil

GitHub platformu o aracı kaldırmış durumda

GitHub platformu o aracı kaldırmış durumda

 

Microsoft şirketinin sahibi konumunda bulunduğu GitHub adlı platform, RIAA’nın telif hakkı konusunda başvuruda bulunmasından dolayı YouTube platformundan videoyla beraber şarkı indirmeyi sağlamakta bulunan aracı kaldırmış oldu. Aracın mevcut durumdaki kaynak kodlarının yer almakta olduğu bütün sayfalar kapatılmış durumda.

Şu zamanların en büyük video paylaşım platformlarından biri olarak öne çıkan YouTube platformu, bünyesi üzerinde milyonları aşkın video yer alıyor. Bu söz konusu videoların arasında sevmekte olduğumuz bir takım videoları veyahut parçaları daha öncesinde YouTube-DL adına sahip bir aracı kullanıp cihazlarımıza indirebilmekteydik. Fakat söz konusu bu aracın kaynak kodları bundan böyle kullanılamaz hale gelmiş oldu.

Microsoft şirketinin sahibi konumunda bulunduğu GitHub isimli platformda kaynak kodları bulunabilmekte olan YouTube-DL isimli indirme aracının GitHub üzerinde yer alan bütün kopyaları kaldırılmış durumda. Kaynak kodlarının bulunmakta olduğu söz konusu sayfaya ulaşıldığı zaman kullanıcıların karşılarına ”DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) aracılığıyla kaldırılması sebebiyle havuza erişilememekte” şeklinde hata çıkmakta.

YouTube-DL isimli aracın kaynak kodlarına yasal bildiride bulunmuş olan isim de RIAA, yani Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği olarak öne çıkmıştı. Fakat RIAA’nın yapmış olduğu bu söz konusu talep ve almış olduğu karşılık, bir takım kullanıcılara göre hiç bir şekilde de doğru değildi. Public Knowledge’ın Hukuk Direktörü konumunda bulunan John Bergmayer, Twitter platformu üzerinde bir açıklama paylaşmış durumda.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close