Teknoloji

FreeSync ne demek?

FreeSync ne demek?

 

FreeSync, aslında oyunlar üzerinde görmekte olduğumuz VSync isimli özelliğin yerini alması amacıyla AMD şirketinin geliştirmiş olduğu bir teknolojidir. En kısa şekilde anlatmak gerekirse, oyunlar üzerinde meydana gelen ekran yırtılmalarını ortadan kaldıracak olan bir özellik. İlk önce ekran yırtılmasının tam olarak ne anlama gelmekte olduğuna bakmak gerekli.

Ekran yırtılması, oyun oynama esnasında ekran üzerinde gösterilmekte olan saniye başına kare (FPS) miktarının monitörün tazelemesiyle alakalı hız değerinin (saniye başına gösterebilmekte olduğu karelerin sayısı) üstünde bulunduğu zamanlarda ortaya çıkmakta olan bir görüntü problemidir. Özellikle söz konusu hareketin hızlı olduğu anlar içerisinde, dikey objeler üzerinde meydana gelmektedir. Problemin temel nedeni, monitörün ekran kartının üretmekte olduğu kare hızına yetişemeyerek aynı esnada iki tane değişik kareyi göstermeye çalışıyor olmasıdır.

FreeSync de söz konusu bu problemin önüne geçebilmek amacıyla AMD şirketi aracılığıyla özel bir şekilde geliştirilmiş durumda. Görevi aslına bakılırsa VSync’yle aynı durumda bulunsa bile aslen VSync’ten çok daha değişik bir çalışma prensibine sahip bulunduğundan dolayı daha da başarılı bir teknolojidir. NVIDIA şirketinin G-Sync adına sahip olan aynı işlevi üstlenen teknolojisine bakılırsa çok daha ucuz bir biçimde erişilebildiğinden dolayı kısa bir zaman içinde çok fazla popüler bir duruma gelmiş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close