Mobil

Facebook, WhatsApp’ta Uyguladığı Reklam Satma Planlamasını Sona Erdiriyor

Facebook, WhatsApp’ta Uyguladığı Reklam Satma Planlamasını Sona Erdiriyor

 

Günümüzde Facebook’a ait WhatsApp uygulaması hiç kuşku yok ki kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması. 2009’da piyasaya sürülen uygulama başlangıçta kullanıcılardan indirme ücreti alınarak kullanılıyordu. İndirme ücreti kısa bir süre sonra kaldırılarak, Facebook’un şirketi 2014’te satın almasıyla birlikte yıllık 1 dolar karşılığındaki üyelik sistemiyle değiştirildi. Bundan sadece iki yıl sonra WhatsApp, ayılık 1 milyar aktif kullanıcı seviyesini geçti ve önemli bir mesafe katetti. Ancak elde edilen başarılara rağmen Facebook uygulama üzerinden bir ücret almıyordu.

2018’de Facebook, uygulama üzerinden reklam satarak daha fazla gelir elde etmeyi planladı. O zamanlar WhatsApp’ın Başkan Yardımcılığını yapan Chris Daniels, şirketin WhatsApp’tan para kazanma amacına bağlı olarak WhatsApp hikayelerine reklam göndermeyi planladıklarını açıkladı. Bu uygulamadaki amaç, WhatsApp’ta bulunan işletmelerin tanınırlığının arttırılması karşılığında gelir elde etmekti. Bununla birlikte bazı kurucu ortaklar bu konudaki anlaşmazlıklar nedeniyle istifa etti. Wall Street Journal’ın yakın tarihli bir raporuna göre Facebook, WhatsApp’ta reklam satma planlarından uzaklaşıyor.

Gelir Politikası Değişiyor

Şirket WhatsApp Durumları üzerinden reklam sunmayı planlıyor; ancak şirketin şimdilik odak noktası, platformdaki müşterilerle iletişim kurmalarına izin vererek işletmeler üzerinden gelir elde etmek oldu. Bu da mevcut sistem üzerinden reklam satma uygulamasının kaldırılarak farklı bir yolla Facebook’un gelir elde etmeyi amaçladığını gösteriyor.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close