İnternet

Facebook platformundan itiraf geldi

Facebook platformundan itiraf geldi

 

Geçmiş olduğumuz ağustos ayı içerisinde Bloomberg platformu, Facebook isimli platformun konuşma tanımayla alakalı sistemlerinin doğruluğunu kontrol edebilmek amacıyla seslerin sahi insanlar tarafından dinlenmekte olduğunu ve kaydedilmekte olduğunu bildirmişti. Bu söz konusu haber paylaşıldıktan sonra ise firma, Messenger kullanılarak yollanan sesli mesajlar üzerinde kullanılmakta olan denemeleri ”duraklatmakta olduğunu” ifade etmişti. O dönemlerde, Facebook isimli platformun aynı zaman içerisinde Portal cihazlarına verilmiş komutları toplayarak yazmış olduğu da bilinmemekteydi, lakin o şekildeydi ve uygulama tamamen duraklatılmış oldu.

Bloomberg platformu üzerinden Sarah Frierin’in geçmiş olduğumuz ay rapor etmiş olduğu gibi Facebook isimli platform, mühendislerden bazılarının aracılığı ile sesleri dinlemekte ve kayıt altına almakta, lakin yapmış olduklarının da etik dışı olduğunu düşünmektelerdi. Zira Messenger üzerinde yer alan kullanıcılar, Facebook isimli platformun onlara ait durumda bulunan sesli mesajları 3. taraflara yollayabileceğini bilmemekteydi.

İşin çok fazla tepki toplamış olan bölümü de Facebook platformu, yeni bir tane daha Portal cihazı ürün grubunun lansmanını yaparak daha öncesinde ”Hey Portal” şeklindeki komutla cihazı etkinleştirmiş kullanıcılarının seslerini dinlemekte olduklarını ve kayıt altına aldıklarını, bu söz konusu kayıtları da 3. taraflara yollamış olduğunu açıkça kabul etti.

Konu ile alakalı olarak konuşma gerçekleştiren Facebook yöneticilerinden biri olan Andrew Bosworth, Bloomberg platformuna vermiş olduğu demeç içerisinde; ”Geçtiğimiz ay ”Hey Portal” isimli ses etkileşimlerinin insan incelemesini duraklatma kararı aldık. İnsanlara çok daha fazla bir sayıda şeffaflık ile birlikte kontrol sağlamakta bulunan bir plan üstünde çalışmalar yaptık” şeklinde konuştu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close