İnternet

Facebook platformuna bir ceza da Brezilya’dan

Facebook platformuna bir ceza da Brezilya'dan

 

2 sene öncesinde patlak vermiş olan ”Cambridge Analytica” adlı büyük skandalın etkileri halen sürüyor. Brezilya’da yer alan hükümet, skandal içerisindeki rolünden dolayı Facebook platformuna tam tamına 1,6 milyon dolar tutarında bir ceza kesmiş durumda. Skandalın patlak vermiş olduğu yer olarak öne çıkan İngiltere, firmaya 644.000 dolar tutarında bir ceza vermiş idi.

Brezilya Adalet ile birlikte Kamu Güvenliği Bakanlığı aracılığıyla yapılmış olan açıklamaya bakılırsa, ülkede yer alan 443.000 tane Facebook kullanıcısına ait veriler, ”en azından şüpheli maksatlar”dan dolayı kullanıldı. Tahminlerin bazılarına bakılırsa, Facebook platformunun verileri kötüye kullanmış olması dünyanın genelinde tam tamına 87 milyon kişiyi etkilemiş oldu.

Bütün bunlarla beraber, firmanın çarptırılmış olduğu öteki cezalar düşünüldüğü zaman da, 1,6 milyon dolar tutarındaki ceza aslında biraz hafif kalmakta. Geçtiğimiz senenin ilk dönemlerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Federal İletişim Kurulu (FCC), veri ihlalinden dolayı Facebook platformuna tam tamına 5 milyar dolar tutarında bir ceza vermişti. Facebook platformu gibi dev bir firma için, para cezalarından dahada önemlisi, sürekli olarak devam eden bir itibar kaybının olması.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close