İnternet

E-Posta adresinizin güvenliğini sağlayın

E-Posta adresinizin güvenliğini sağlayın

E-posta adresimiz günlük yazışmalarımızı yaptığımız, kredi kartlarımızın ekstrelerinin geldiği, belki de önemli birçok kişisel bilgimizi de içeren bilgi depolarıdır. Belki de e-posta adreslerimize bağlı binlerce liralık alan adları tanımlı. Belki de binlerce lira limitli kredi kartı bilgilerimizi e-posta adresimizde bulunduruyoruz.

Bu kadar önemli olan e-posta adreslerimizi hackerların ve kötü niyetli kişilerin saldırısından nasıl koruyacağız ?

Öncelikle e-posta adresimizin şifresini gerçekten kuvvetli yapmamız gerekmekte. Kuvvetliden kasıt çok haneli, içerisinde karakterler barındıran ve kişisel bilgilerimizin olmadığı bir şifredir.

Daha sonra bunu unutma ihtimalimize karşı e-posta adresimizi güvenli soru ve şifreyle desteklemeliyiz. Fakat güvenlik sorumuz ve şifremiz herkes tarafından bilinemeyecek nitelikle, kişisel bilgilerinizi içermelidir.

Eğer e-posta adresimizi ikincil bir e-posta adresiyle güvenceye almak istiyorsak o e-posta adresi için de aynı önlemleri uygulamalıyız.

E-Posta adresimize güvenilir olmayan işyeri, internet kafe gibi yerlerden bağlanmamalıyız. Bilgisayarımızdan bile e-postalarımızı kontrol ederken antivirüs taraması yapmalıyız.

Ya e-posta adresinizin çalındığından şüphe duyuyorsanız ne yapacaksınız ?

Tabii ki ilk önce bütün bilgilerinizi değiştirip, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamalısınız.

Ondan sonra da PWNEDLIST adlı hacklenmiş e-posta adreslerinin kaydının tutulduğu e-posta veritabanında e-posta adresinizin kötü niyetli kişilerin eline geçip geçmediğini sorgulatabilirsiniz.

Pwnedlist bünyesinde 500 binden fazla e-posta adresini barındıran çok ciddi bir veritabanına sahiptir. Dolayısıyla bu listenin verdiği bilgilere güvenebilirsiniz.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close