Program

Dünya üzerindeki en ufak motoru geliştirmeyi başardılar

Dünya üzerindeki en ufak motoru geliştirmeyi başardılar

 

Bilim adamları, dünya üzerindeki en ufak motorunu sadece bir kalsiyum iyonu kullanıp üretmiş oldukları konusunda açıklama yaptılar. Uluslararası çok özel bir grubun gerçekleştirmiş olduğu bu çalışma esnasında, ortalama olarak bir ane araba motorundan tam tamına 10 milyar defa daha ufak bir tane makina ortaya çıkmış oldu.

Söz konusu bu araştırmaya Almanya’da yer alan Johannes Gutenberg Üniversitesi içerisinde Profesör görevinde bulunan Ferdinand Schmidt-Kaler ile birlikte Ulrich Poschinger liderlik yapmış oldu. Elektriksel bir durumdaki yüklemesiyle beraber yakalanmış bu motorun hareketli durumda bulunan parçaları, atomda yer alan açısal momentumuyla birlikte taklit edilmiş oldu.

İyon, lazer ışınları tarafından gelmiş olan ısıyı titreşimlere çevirmekte. Söz konusu bu iyonlar ise adeta bir çark gibi hareket etmekte ve üzerinde yer alan enerjisi, kuanta ismi verilmiş ve kuantum mekanikleri ile ortaya çıkmış olan yapılarda depolanmayı sürdürüyor.

Araştırmacılar arasında yer alan Mark Mitchison, bu söz konusu yapıyla beraber atomik ölçekte yer alan motorun gücünü ölçebilmiş olduklarını ve tek bir kuantadan oluşan enerjiyi ilk kez ölçebilmiş olduklarını ifade ediyor.

Boşta durmuş olduğunda ise motor, kuantum fiziği konusunda en tutarlı durumuna dönmüş oluyor. Ground state ismi verilen bu durum, en ufak ve en dengeli durumda yer alan enerji hali şeklinde bilinmekte. Lazer ile etkileşime girdiği zamansa mekanizma gitgide hızlanmaya başlayan bir biçimde çalışmakta.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close