Bilgisayar

Dünya üzerindeki en güçlü süper bilgisayarı geliştirmekteler

Dünya üzerindeki en güçlü süper bilgisayarı geliştirmekteler

 

Dünya üzerindeki en güçlü süper bilgisayar olan Frontier, AMD şirketi ve Cray şirketi tarafından hazırlanmakta. Çalışmalarına bir şekilde hız kesilmeden devam edilmekteo lan bu süper bilgisayar, 2021 senesinde de teslim edilmiş olacka. Amerika Birleşik Devletleri’nin enerji bakanı görevinde bulunan Rick Perry tarafından bu konuyla alakalı yapılmış olan açıklamalar içerisinde, Frontier’in bütün dünyanın bilimsel çalışmalarına önderlik edecek olduğunu ifade ederek, yapay zeka inovasyonunu hızlandıracak olduğunu da ifade etmiş oldu.

Bu söz konusu süper bilgisayarın özelliklerine deyinecek olur isek; Frontier 160 tane süper bilgisayarın gücüne sahip bir durumda. Çok kolay bir biçimde açıklama yapmak gerekir ise, dünya üstünde yer alan herkes saniye başına bir tane hesap gerçekleştirsin. Frontier isimli bilgisayarın 1 saniye içerisinde yapabilecek olduğu işlem hızına erişebilmek amacıyla 6 sene boyunca bütün insanların saniye içerisinde 1 işlem yapmaları gerekli. Size çok mantıklı bir tane sayı verememekteyiz zira belirtmiş olduğumuz şeyi bir hayal ederseniz ne demek istediğimizi de anlayabilmiş olacaksınız. Frontier isimli süper bilgisayarın boyutları 2 tane basketbol sahası kadar yapılmış olacak. Süper bilgisayarın internetle ilgili hızı da, 100.000 adet HD çözünürlüğe sahip filmi aynı esnada ve 1 sanite içerisinde indirebilecek kadar yüksek bir seviyede.

Üretilmiş olan bu süper bilgisayar, bugüne kadar gerçekleştirilmiş olanlar arasındakilerden en güçlü durumdaki yapay zekasına sahip. Yalnızca bununla da yetinmemekte olan Frontier, maliyet yönünden de ”en” sıfatını taşımakta. Bugüne kadarki zaman içerisinde üretilmiş en pahalı fiyata sahip süper bilgisayar. Frontier isimli bilgisayarın üretilebilmesi amacıyla yapılmış olan sözleşmeler içerisinde belirtilmiş tutar tam bir şekilde 600 milyon dolar (yaklaşık olarak 3,6 milyar Türk Lirası tutarında).

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close