İnternet

DuckDuckGo isyan bayrağını çekti

DuckDuckGo isyan bayrağını çekti

 

Google şirketinin Avrupa’da yer alan tüketicilerle alakalı yapmış olduğu arama motoru tercihiyle alakalı açık artırmasının sonuçları, gizlilik odağına sahip arama motorlarından DuckDuckGo’yu adeta rahatsız etmiş durumda. Açık artırma ile alakalı uygulamaya çok büyük bir tepki göstermiş olan ekip, Avrupa Komisyonu’nu bu söz konusu uygulamayı ortadan kaldırmaya çağırmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan teknoloji devlerinden Google şirketi, ardımızda bırakmış olduğumuz sene tarihinin en büyük cezalarından birine çarptırılmış durumdaydı. 4,34 milyar Euro tutarındaki cezanın sebebi, Google şirketinin Android ekosisteminde yer alan kullanıcılara değişik bir arama motoru tercihi yaptırmıyor olmasıydı. Ayrıca Google şirketi, bu cezanın ardından Avrupa’da yer alan müşterileri için çok daha yeni bir hizmet sunmaya başlamış oldu. Kullanıcılar bunun sayesinde, bir cihaz kurulumu yapma esnasında istekleri arama motorunu tercih edebiliyor olacaklardı.

Fakat Google şirketi, kullanıcılar için bütün arama motorlarını tercih edebilme konusunda bir olanak tanımadı. Firma bunu yapmanın yerine, üç ayda bir düzenlemiş olduğu müzayedeler ile beraber hangi arama motorlarının seçilebilecek olduğunu belirlemiş oldu. Tabii ki de söz konusu bu durum, ”Parayı veren düdüğü de çalar.” şeklindeki atasözünün kanlı canlı özel bir örneği idi. Zira firmalar, Google şirketine vermiş oldukları teklifler karşılığında verilmekteydi. Yani aslında hangi arama motoru firmaları en yüksek bedeli ödeyecek olursa, Google şirketi de o arama motorlarını kullanıcılarına tercih ettirmiş olcaktı.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close