Teknoloji

Dijital Ekonomi

Dijital Ekonomi

Günümüzde içinde yaşadığımız toplum için birden fazla tanımlamalar yapılmıştır: Dijital toplum, enformasyon toplumu, bilgi toplumu, ağ toplumu, internet toplumu, iletişim toplumu, sanayi sonrası toplum, postmodern toplum, sanal toplum. Bütün bu tanımlamalar, bilginin üretilmesi ve paylaşılmasının bilgisayar ve internet aracılığı ile yayılmasının ortaya çıkardığı söylemlerdir.

İnternetin yaygınlaşması ile enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler yeni ekonomi de denilen dijital ekonomi çağını başlatmıştır. Dijitalleşen ekonomi küreselleşen dünyada yeni çalışma koşulları, yeni emek biçimleri ortaya çıkarmıştır.

Dijital ekonomi üretim, tüketim ve pazarlama şekillerinin dijitalleşmesi ve dönüşmesini kapsamaktadır. Dijital ekonominin yeni medya alanlarındaki uygulamalarına, e-ticaret, internet reklamcılığı, sanal para, çevrimiçi uygulama mağazaları örnek gösterilebilir.

Enformasyon toplumu söylemine göre maddi üretimler önemini yitirmiştir ve artık gücü elinde bulundurmak isteyenlerin enformasyon üretimine önem vermesi gerekmektedir.

Teknolojik yenilikler ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı ilerleyiş yeni tüketim alanları yaratmıştır. Haliyle bu yeni alanlarda hangi emek ve sömürü biçimlerinin nesneleştiğini analiz etmek de önemli bir görev olarak karşımıza çıkmaktadır (Fuchs, 2015).

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close