İnternet

CSS nedir?

CSS nedir?

Çoğumuz her gün internetten saatlerce sörf yapar, onlarca siteye gire, yüzlerce sayfa açar ve sayfalar arası geçiş yaparız. Peki hiç düşündünüz mü bu siteler, sayfalar, tarayıcılar vb. nasıl yapılmıştır? Bir siteye ister explorer, ister chrome veya ister Yandex ile giriş yapın genelde grafikler aynıdır ve bozulmalar en azdır. Ama bunu sağlayan nedir? Tabiki burada bir yapar zeka yoktur. İşin sırrı internetin kendine has bir dili olmasıdır.

Her tarayıcı bu dili önceden yedeklenmiş sunucularından beslenerek okur. Bu okuma sırasında çeşitli grafiksel ve yapısal özellikleride düzenlemeye çalışı; ancak sadece HTML ile kodlanmış bir sayfa için tarayıcı okuması esnasında bozulmalar kaçınılmazdır. İşte bu durumu ortadan kaldırmak için CSS denilen açık kaynak kodlu internet dili kullanılır.

CSS ‘Cascade Style Sheets’ kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. HTML komutlarının görsel ve grafiksel özelliklerinin belirtilmesinde kullanılır. Kısaca nelirli bir isim altında tanımlanmış görsel özelliklerdir denilebilir.

Yapılıp tasarlanan web site sayfalarının tüm tarayıcılarda düzenli olarak görünebilmesi için CSS kullanılır. Web sayfalarının uzun ve karmaşık tagler dışında kolayca tasarlanmasını sağlar. Yapılan bir CSS örneği aynı tür olmak şartıyla başka birçok sitede kolayca kullanılabilir.

HTML sayfanın yerleşim planını ayarlamamızı sağlar yani tek başına HTML sadece site iskeletini oluşturur. Sitenin görsel ve grafiksel tasarımı CSS yardımıyla yapılır.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close