Uygulama

Çok büyük para cezaları alma riskiyle karşı karşıyalar

Çok büyük para cezaları alma riskiyle karşı karşıyalar

 

Kötü içeriğe sahip ve zararlı durumda yer alan paylaşımlar, bu tür platformlar üzerinde çok fazla paylaşılabilmekte. Instagram ile birlikte Facebook ve YouTube benzerindeki platformların da en önemli görevleri, bu söz konusu paylaşımları kaldırarak insanların huzurunu bozabilecek durumda yer alan içeriklerin platformlar üzerine yüklenmesini engelleyebilmek. Bu söz konusu görevi doğru bir şekilde yerine getirememiş olan platformlara, İngiltere’nin Hükûmeti de çok büyük cezalar vermeye başlayacak.

Hükümet, önümüzdeki sene içerisinde yürürlüğe girmiş olacak önemli kararlarla alakalı açıklamalar yaparken bu çeşit olayların yer aldığı platformlar, hükûmete kazanmış olduğu gelirlerin %5’lik bir kısmını vermek mecburiyetinde kalmış olacak. Zararlı durumda yer alan içeriklerin kaldırılmaması halinde de platformlara özel bir şekilde kısıtlama getirilmiş olacak. Hatta daha da ileri gidilir ise platformların kullanılmaları komple engellenebiliyor olacak.

Bu söz konusu cezalandırma sistemi de aslına bakılırsa bir açıdan iyi bir karar olabilir çünkü daha önceki dönem içerisinde Instagram üzerinde yer alan zararlı içeriklerden etkilenmiş olan 14 yaşında bulunan Molly Russell, 2017 senesi içerisinde intihar etmiş idi. Hükümetler ise, sosyal medya platformları üzerinde paylaşılmakta olan şiddet ile birlikte çocuk istismarı ve de pornografi benzerinde yer alan içeriklerin paylaşılmasını engellemez ise bu çeşit olaylar daha da çok artış gösterecek olabilir.

İngiltere tarafından alınmış olan bu karara karşılık olarak sosyal medya platformları tarafından halen bir açıklama yapılmış değil. Instagram ile birlikte Facebook ve de YouTube platformunun bu hamlenin karşısında tam olarak nasıl bir tutum sergileyecek olduğunu da gelecek süreç içerisinde hep beraber görmüş olacağız.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close