Uygulama

Clubhouse’dan Çin önlemi

Clubhouse'dan Çin önlemi

 

Son zamanların en popüler ve aynı zamanda en yeni platformlarından Clubhouse, bir takım güvenlikle beraber gizlilik zafiyetleriyle mücadelede bulunmaya başlamış oldu. Uygulama üzerinde kullanıcıların Çin tarafından ‘dinlenmekte’ olması konusundaki ihtimale karşı yeni önlemler alınmaya başlandı.

Kullanıcıları için ”sesli iletişim” üstüne kurulmuş bir sosyal medya deneyimi sunmakta olan Clubhouse adlı uygulama, özellikle de son birkaç hafta içerisindeki hızlı yükselişinden dolayı ani bir şekilde gündem haline gelmeye başlamış ve AppStore üzerinde yer alan en popüler uygulamaların arasına yerleşmeyi başarmıştı.

Bu söz konusu hızlı yükselişle alakalı haberlerin sonrasında uygulama üzerinde kullanıcıları tedirgin edebilecek bir takım güvenlik zafiyetinin yer aldığı da ortaya çıkmış oldu. Ardımızda bırakmış olduğumuz günler içerisinde gündeme gelmiş olan haberlere bakılırsa, uygulama üzerinde yer alan kullanıcı verileri Çin devlerinin erişimine karşı korumasız bir vaziyette.

Stanford Internet Observatory (SIO) aracılığıyla ardımızda bırakmış olduğumuz günlerde paylaşılan özel bir rapora bakılırsa Clubhouse adlı uygulama üzerinde yer alan kullanıcı verileri Çin devlerinin erişiminin karşısında çok daha savunmasız bir vaziyette bulunabilir. Bunun asıl nedeni de uygulama için altyapı sağlamakta bulunan ve de verileri bünyesi üzerinde barındırmakta olan Şanghay da merkezi bulunan teknoloji firmalarından Agora Inc. Öte yandan uygulamanın mevcut durumdaki verileri de Çin’de yer alan sunuculara aktarılmış oluyor ve Çin asıllı kuruluşlar tarafından yönetilmekte olan sunucular üstünden yönlendirilmekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close