Mobil

Çin’de yer alan Xiaomi kullanıcıları artık Google servislerini kullanamayacak

Çin'de yer alan Xiaomi kullanıcıları artık Google servislerini kullanamayacak

 

Xiaomi şirketi şu zamanlarda yalnızca Çin’de yer alan kullanıcıları ilgilendirmekte olan radikal bir karar almış durumda. MIUI 12.5 adlı güncelleme sunulmuş olan telefonlar üzerindeki Google Mobil Servisleri desteğini kesmiş bulunan firma, bu söz konusu hizmetin kullanıcılar aracılığıyla yüklenmesini engellemiş oldu. Xiaomi şirketi, kararın sebebinin uyumluluk problemleri olduğunu da açıklamış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yer alan ticaret savaşları da bütün hızıyla sürüyor. Trump’ın yönetimi, ardımızda bırakmış olduğumuz senelerde almış olduğu karar ile Çinli firmalara ambargo uygulamaya başlamış, bu firmaların Çin sınırlarına çekilmesi için mecbur bırakmaya çalışmış idi. Hatta alınmış olan kararlardan en zararlı çıkmış olan firma da Huawei şirketi olmuş, firma nerdeyse akıllı telefon üretimi yapamayacak hale gelmişti. Sırada da Çin’in Amerika Birleşik Devletlerine karşı atacak olduğu adımlar varmış gibi gözükmekte.

Son senelerin en popüler teknoloji firmalarından biri, hiç bir şekilde şüphe yok ki Xiaomi şirketi. Firma, akıllı cihazların yanında öteki ekosistem ürünleri ile birlikte de dünyanın tamamında ün kazanmayı başarmış oldu. Fakat Xiaomi şirketi şu dönemler, Çin’de yer alan kullanıcılarını Amerika birleşik Devletleri’nden uzaklaştırmaya gayret ediyor gibi gözükmekte. Çin’den gelmiş olan haberlere bakılırsa MIUI 12.5 adına sahip Android işletim sistemi tabanına sahip olan arayüz, Google Mobil Servislerini yüklemesi konusunda izin vermemekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close