Uygulama

Çin LinkedIn’i casusluk amacıyla kullanmış

Çin LinkedIn'i casusluk amacıyla kullanmış

 

Çin amacıyla casusluk faaliyetleri gerçekleştirdiği esnada Amerika Birleşik Devletleri’nden bilgi sızdırmış olan Jun Wei Yeo, bununla ilgili olarak LinkedIn uygulamasını kullanmakta olduğu konusunda açıklamada bulunmuştu. Yeo’nun aktarmış olduğu özel bilgilere bakılır ise LinkedIn platformu, casusluk faaliyetleriyle ilgili olarak adeta bir altın madeni değeri taşıyor..

Singapur asıllı bir genç ve aynı zamanda çok hırslı bir doktora öğrencisi olarak tanınan Jun Wei Yeo, 2015 senesinde Çin asıllı akademisyenlere sunum yapabilmek amacıyla Çin’in başkenti olan Pekin’e davet edilmiş oldu. Yeo’nun mevcut durumdaki doktora konusu ise, Çin dış politikası olarak biliniyordu ve Pekin tarafından yapılmış olan bir davet, Yeo’nun Çin’in dünya üzerindeki etkisini arttırabilmek amacıyla tam olarak hangi yollara başvurmakta olduğunu yakından gözlemleme fırsatı bulabilmesini sağlamış oldu.

Pekin’de de gerçekleşecek sunumunu çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olan Yeo, Çin düşünce kuruluşları üzerinde çalışmakta olduklarını söyleyen kişilerin dikkatini çekmeyi başardı ve bunun hemen ardından da kendisiyle iletişime geçilmiş oldu. Kendileri için ”siyasi raporların yanı sıra bilgi” şeklinde de tanımlanmış olan söylentilerin yanı sıra içerden bilgiler sağlaması durumunda Yeo’ya ödeme gerçekleştirebilecek olduklarını ifade eden bu kişiler, genç yaştaki başarılı öğrencinin dikkatini çekmişti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close