İnternet

Çin adeta internete savaş açmış durumda

Çin adeta internete savaş açmış durumda

 

Çin’de yer alan hükümet, ülkenin tamamında yer alan teknoloji firmalarıyla e-ticaret platformlarının tamamını zora sokabilecek bir tasarı hazırlamakta. 22 tane sayfadan oluşan tasarının bütün detayları kesin bir şekilde bilinmemekte olsa bile bu haber dahi tüm piyasaları alt üst etmiş oldu. Çünkü yapılmış olan bu açıklamalar, JD.com platformunun yanı sıra Alibaba platformu ile birlikte Xiaomi platformu, Meituan platformu ve Tencent platformu gibi devlerin hisse değerlerini toplam olarak 200 milyar dolar civarında düşürmüş oldu.

Çin’deki hükümet, ülke içerisindeki e-ticaret pazarını kontrol altına alabilme maksadıyla çok daha yeni bir düzenleme yapmaya gayret ediyor. Pandemi ile beraber iyiden iyiye büyüme göstermiş olan e-ticaret platformlarının hükümeti rahatsız etmesinin sonrasında başlatılmış olan düzenlemeyle alakalı çalışmaların, en fazla da Alibaba platformunun yanı sıra Tencent platformu ile birlikte Ant Group platformu ve bir de Meituan platformunu etkilemesi konusunda beklenti var. Meituan platformu ise, Çin’de yer alan en büyük yemek sipariş platformlarından biri olarak öne çıkıyor.

Bloomberg platformu ardımızda bırakmış olduğumuz hafta paylaşmış olduğu bir bilgi üzerinde, Alibaba platformunun yanı sıra Ant Group platformu ile birlikte Tencent platformunun toplamdaki mali değerlerinin 2 trilyon dolar tutarını aşmış olduğu açıklamasında bulunmuştu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close