Bilgisayar

Chrome kullananlar 0-Day hatasıyla karşı karşıya

Chrome kullananlar 0-Day hatasıyla karşı karşıya

 

Chrome tarayıcısı üzerinde yer alan 78.0.3904.87 isimli güncellemenin yayılmış olmasıyla beraber birtakım problemler ortaya çıkmış durumda. 0-Day ismine sahip bir hatadan dolayı bilgisayarlar, bilgisayar korsanları tarafından açık bir şekilde ele geçirilebilir bir duruma gelmiş şekilde. Google şirketi, kendisine ait kullanıcılarını bu hatayı gidermiş olan yeni güncellemeyi hızlı bir şekilde indirmelerinin gerekli olduğunu ifade ediyor. Güvenlikle ilgili açığın teknik detaylarını ortaya çıkartmadan birkaç tane güvenlik açığı bulunduğunu açıkça ifade ediyorlar.

Kullanıman hemen sonra güvenlik açığı şeklinde isimlendirilmiş olan söz konusu bu hata, ayrıcalıkları bulunmayan kullanıcının etkilenmiş durumdaki bir sistem ya da yazılımda yer alan ayrıcalıklarının artmasına neden olan ve bellek üzerinde bulunan verilerin bozulacak olmasına ya da değiştirilmesinin önünü açmış olan bir sınıf bellek bozulması problemi. Bununla birlikte ise bilgisayar korsanları uzaktan erişim ile kullanıcıları kötü maksatlı sitelere yönlendirip ayrıcalıklarını çoğaltmalarını da sağlayabilmektedirler. Bu söz konusu açık bilgisayarları hedef durumuna getirmiş olan en büyük etmenlerden bir tanesidir.

Kaspersky platformunun araştırmacıları arasında yer alan Anton Ivanov ile birlikte Alexey Kulaev, bu söz konusu hatayı ilk tespit etmiş isimlerden bir tanesidir. Aslında Chrome uygulaması üzerinde yer alan ses bileşenlerinden kaynaklanmış bir açık bulunduğu biliniyor olsa bile bu söz konsu açığın hangi tip bilgisayar korsanlarına hitap etmiş olduğu da bilinmemekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close