Uygulama

ByteDance şirketi için güvenlik incelemesi

ByteDance şirketi için güvenlik incelemesi

 

TikTok isimli popüler uygulamanın kurucusu konumunda bulunan Çin’de merkezi bulunan firmalardan ByteDance isimli şirket, günler geçmeye başladıkça daha fazla karşımıza çıkmaya devam eden bir firma şeklinde yaşamını sürdürüyor. Daha önceki dönemler içerisinde yapay zeka tabanına sahip müzik firmalarından JukeDeck isimli şirketi de satın aldığını duyuran ByteDance şirketi, 2017 yılında da Musical.ly isimli uygulamayı satın almış idi. Firma, 1 milyar dolar tutarındaki bir ücretle satın almış bulunduğu musical.ly isimli uygulamanın alımından dolayı bir tane sorgulamayla karşı karşıya kalmış durumda.

Daha önceki dönem içerisinde TikTok isimli uygulamanın ülkelerden bazılarının yasaklamaların yanı sıra yaptırımlara maruz kalması ile çok fazla zarar etmeye başlamış olan firmanın başı bu defa geçmiş dönemde yapmış olduğu bir satın alma işleminden dolayı gerçekleşmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS); ByteDance isimli şirketi, 1 milyar dolar tutarında bulunan musical.ly isimli şirketin satın alınması amacıyla onay almamış olduğu gerekçe göstererek güvenlik incelemesi altına almış durumda.

ByteDance isimli şirket, komitede yer alanlar tarafından daha önceki dönemler içerisinde kullanıcıların verilerini toplama suçu sebebiyle bir soruşturma altına alınmış bir durumdaydı. Komite ise tekrardan açılmış olan bu güvenlik soruşturması esnasında firmanın veri toplama yeteneğinden çok fazla endişelenmekte olduğunu ifade ederek soruşturmanın süreceğini ifade etti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close