Program

Bu yazılımla oylar anlık olarak takip edilebilecek

Bu yazılımla oylar anlık olarak takip edilebilecek

 

Seçimler esnasında verilmiş olan oyların seçmenler ve de 3. kesimler tarafından adım adım takip edilebilmesi amacıyla açık kaynak koda sahip bir yazılım projesine başlanmış durumda. Microsoft şirketinin ElectionGuard (seçim görevlisi) ismini vermiş olduğu ve öncelikli bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri’nin 2020 senesindeki seçimine odaklanmış olan bu sistem sayesinde, seçmenler vermiş oldukları oyun kime gitmiş olduğunu, doğru bir şekilde sayılıp sayılmamış olduğunu an ve an izleyebiliyor olacak.

Firmanın geliştirme aşaması içerisinde olduğu duyurusunu yaptığı ElectionGuard ismi verilmiş olan bu sistem sayesinde, seçmenler vermiş oldukları oyları da izleyebiliyor olacak, takibini yaparak, vermiş oldukları oyların doğru bir şekilde sayılıp, sayılmamış olduğunu da kontrol edebiliyor olacak. Microsoft şirketinin geliştirme kitini paylaşmış olduğu açık kaynaklı bu yazılım içerisinde, seçmenlerin oylarının sayılmış olduğundan emin olmaları amacıyla şifreleme tekniklerini de kullanıyor olacak.

Sistemle birlikte, seçim yetkilileri ile birlikte öteki tarafların, çıkacak sonuçlara herhangi bir şekilde etkisinin bulunmadığından emin olmak amacıyla 3. taraflarla organizasyonlar da seçimlerin sonuçlarını doğrulayabiliyor olacak. Frmanın geliştiricilere yönelik düzenlemiş olduu konferansı esnasında Microsoft şirketinin CEO’su görevinde bulunan Satya Nadella tarafından duyurusu yapılan açık kaynak kodlu yazılım geliştirme seti olarka öne çıkan ElectionGuard, ücretsiz bir durumda çıkacak.

Esas şekilde elektronik oylama sistemi olacak seçimlere odaklanacağı açıklanan ElectionGuard, kağıt oy pusulasıyla gerçekleştirilen seçimlerde de kullanılabiliyor olacak.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close