İnternet

Bu defa da ırkçılık ile suçlanmakta

Bu defa da ırkçılık ile suçlanmakta

 

Sosyal medyanın devlerinden biri olan Facebook platformu, son seneler içerisinde küçük ve büyük bir çok skandal ile gündeme gelmeye başlamıştı. Amerika Birleşik Devletleri asıllı firma şimdi ise ırkçılık yanlısı firma politikasından dolayı özür dilemiş durumda.

Ortalama olarak 1 sene öncesinde, Facebook platformunun eski yöneticilerinden biri olan Mark Luckie, firmanın ”siyahi durumda bulunan çalışanları ile birlikte siyahi kullanıcılarını başarısızlığa uğratmış olduğunu” ifade etmişti. Gruplardan bir siyahi ise, Latin kökeni bulunan ve de Asyalı kadın kullanıcıya bakılarak o günlerden bu zamana kadar çok fazla da bir şey değişmiş değil. Medium üzerinde paylaşılmış olan isimsiz bir mektup içerisinde, kendilerine FB Blind ismini veren grup Facebook platformunu çalışan personellerine karşı ırkçılığı desteklemek ile suçlamış durumda.

Gönderi içerisinde grup personelleri, görüntüler ile birlikte de desteklemiş oldukları biçimde firma içi uygulamalardan Blind üstünde azınlıklardan gelmiş kişilerin rutin bir biçimde tacize maruz kalmış olduklarını göstermiş oldu. Örnek olarak bir vaka içerisinde, bir tane yönetici 2 tane arkadaşını azınlıklardan gelmiş olan 2 kişiye olumsuz yorumda bulunma konusunda ikna etmeye çalışmakta. Kişinin çalışmakta olan iş arkadaşları ise bu şekilde bir şey yapmayı kabul etmeyerek insan kaynaklarına başvuruda bulunsa bile bir sonuç gelmemiş oluyor. Bir başka örnekte de azınlıklar arasından bir tane yönetici, 2 tane beyaz yönetici tarafından arkalarını toplayabilmesi amacıyla sıkıştırılmakta.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close