İnternet

Aslında Google’a güvenmemek gerekiyormuş

Aslında Google'a güvenmemek gerekiyormuş

 

Bir kişi ortaya bir söylenti atar veyahut halk arasında yer alan deyimi kullanarak ”destekli bir şekilde sallarsa” diğer insanlar da buna inanmaya başlayabilir. İnanmış olan insanlar, işin doğru olanını merak etmeye başlar ve araştırma yaparsa aslında olayın yalan bir haber olduğunu kolayca anlayabilir. Eski dönemlerde çok fazla uğraş gerektiriyor olsa da şimdilerde her şeyin doğru olanını Google üzerinden öğrenmekteyiz. Yani aslında en azından büyük bir kısmımız Google üzerinde yer alan arama sonuçlarının bizlere doğruyu göstermekte olduğunu düşünmekteyiz.

Ancak hiç bir şekilde göstermemekte. Yeni yapılmış olan bir araştırmaya bakılır ise Google şirketi, sahte bir durumda bulunan haber sitelerine, hatta nerde kurulmuş olduğu dahi kesin olmayan, tek bir amacı yalan haberler paylaşmak olan sitelere reklam verebilme gibi bir fırsatı sunmuş durumda. Bu söz konusu siteler yalan haberlerin yer aldığı içeriklerini para karşılığı ile Google platformu üzerinde daha fazla insanın karşısına çıkartmış oluyor.

Kar maksadı olmayan bir araştırma kuruluşlarından Global Disinformation Index isimli platform, geçmiş olduğumuz pazar gününde çok önemli bir araştırma paylaştı. Yaklaşık olarak 1.700 tane siteyi detaylı bir şekilde analiz etmiş olan kuruluş, bu söz konusu sitelerin %70’lik bir kısmının Google şirketinin ”programatik reklam” isimli teknolojisinden yararlandığını da açıkça ortaya koymuş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close