Mobil

Artık sesinizi de çevirmeye başlayacak

Artık sesinizi de çevirmeye başlayacak

 

Özellikle de bilim kurgu filmlerinin ana temaları içerisinden bir tanesi değişik dillerdeki şahısların birbirlerini anlayabilmesi kurgusuna biraz da Google şirketinden gelmekte. Şirket duyurmuş olduğu yeni projesi de kullanıcıların seslerini gerçek zamanlı bir şekilde değişik bir dil ile çeviriyor olacak.

Google şirketinin duyurmuş olduğu ve adını Translatotron şeklinde açıklamış olduğu bu yeni hizmet bir şahıs konuştuğu esnada onun konuşmasını değişik bir dile çevirmiş olacak.

Google şirketinden bu konuyla alakalı yapılmış olan açıklamaya bakılır ise Google Translatotron, ses verilerini de alıp bu durumu bir spektrogram, yani aslında frekansların görsel durumdaki bir temsili şeklinde işlemekte. Hemen sonrasında ise hedef dil içerisinde yeni bir tane spektrogram oluşturulmuş bulunuyor. Böylelikle de minimum bir anlam kaybı ile fazlasıyla hızlı bir çeviri gerçekleşmiş oluyor. Araç, istendiği zaman bir ses kodlayıcı bileşeni ile birlikte de çalışabilmekte, böylelikle konuşanın sesi çok daha iyi korunabilmekte. Çevirinin sesi az da olsa robotu andırıyor olsa da, sesinizin belli özelliklerini de korumakta.

Bu sistemle beraber çeviri sırasında gerçekleşebilecek anlam bozukluklarını da minimum seviyeye indirebilecek olan Google şirketi, aynı zaman içerisinde özel bir şekilde geliştirilmiş olan kodlama bileşeni sayesinde konuşmasının belli ses özelliklerini de korumuş olacak.

Şimdilik sadece test alaması içerisinde bulunan Google Translatotron adlı platformun tam olarka ne zaman kullanılmaya başlanacak olduğu da kesin bir şekilde bilinmemekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close