Uygulama

Apple Telegram sebebiyle davalık olmuş durumda

Apple Telegram sebebiyle davalık olmuş durumda

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple şirketine yeni bir dava açılmış durumda. Bağımsız durumda bulunan bir güvenli internet koalisyonu aracılığıyla açılmış olan davaya bakılırsa Apple şirketinin, Telegram adlı uygulamayı yasaklaması gerekli. Söz konusu bu koalisyon, Telegram uygulamasında yer alan bazı grupların zarar verme odağına sahip olduğunu, Apple şirketinin ise buna çanak tutmakta olduğunu savunmakta.

Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan teknoloji devlerinden Apple şirketi, kendi ülkesi içerisinde kafaları karıştıracak bir davayla karşı karşıya kalmış durumda. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi içerisinde açılmış olan söz konusu bu dava, Apple şirketinin Parler adlı uygulamayı engellemiş durumdayken, Telegram adlı uygulamaya niçin hiçbir şey yapmamış olduğu sorusundan kaynaklanmakta. Davanın mevcut durumdaki gidişatı ise, Telegram adlı uygulamaya duyulan güveni sarsabilecek bir türden.

Ocak ayı, Amerika Birleşik Devletleri için fazlasıyla hareketli geçmiş durumda. Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilmiş olan Başkanlık Seçimleri’ni kaybetmiş bulunan Donald Trump, 6 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği bazı açıklamalarla ülkeyi de karıştırmış oldu. Binlerce sayıdaki Amerikalı, Trump’ın söz konusu bu açıklamalarının ardından Kongre Binası’na yürümüş oldu. İç savaşa benzeyen bazı görüntülerin ortaya çıkmış olduğu söz konusu bu olaylar esnasında, yaşamını yitirenler de oldu. Apple şirketi o günler içerisinde, protestoların Parler adına sahip mobil uygulamadan organize edilmekte olduğu iddiasının ardından söz konusu bu uygulamayı App Store üzerinden kaldırdı. Güvenli internetle ilgili kurulan bir koalisyon da Apple şirketinin buna benzeyen bir adımı Telegram adlı uygulama için de atmasının gerekli olduğunu savunmakta.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close