Bilgisayar

Apple şirketinden ses konusunda çok özel bir patent

Apple şirketinden ses konusunda çok özel bir patent

 

Patent alma hususunda lider firmalardan biri olarak öne çıkan Apple şirketi, 2020 senesine de yeni patent hakları ile giriş yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri Patent ile Marka Ofisi (USPTO)’nin Apple şirketine tam tamına 60 tane yeni patent hakkı verdiği görülmüşken bunlardan biri de MacBook cihazları kullananların ses deneyimiyle alakalı.

Apple dizüstü bilgisayarları üzerindeki ses kalitesini çok daha fazla çoğaltabilecek bu yeni patent, sanal akustik sistemini daha da çok güçlendirmeyi hedeflemekte. Sanal akustik sistemi ise, kullanıcılar üzerinde seslerin direkt olarak hoparlörden değil, iç veyahut dış mekanlardan kaynaklanmış olduğu illüzyonunu yaratmakta. Sanal akustik ile ilgili olarak ses sinyalinin işlemesi, sinema ile birlikte spor veyahut video oyunları konusundaki deneyimi daha da fazla zenginleştirebilir ve ayrıca ”orda olma” hissiyatını da yaratabilir.

Söz konusu bu işlem, ses sinyaliyle alakalı işlemeyi en az 3 tane farklı yola ayırmış oluyor. Bu ise sağ ile birlikte sol hoparlörlere ayrılmakta olan işlemden çok büyük bir farklılık anlamına gelmekte. Sistemle beraber 3 tane farklı sinyale dağılmakta olan ses sinyalinin her bir tanesi farklı etkiler uyandırabiliyor olacak. Bu söz konusu 3 tane ses sinyali zinciri, en sonrasında ise sağ ile birlikte sol olmak üzre 2 tane farklı sinyalde birleşmiş olacak. Yeni yapılacak bu işlemle beraber, parazitler de ses engelleyicilerin çalışma prensibine benzeyen bir biçimde ortadan kalkmış olacak.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close