Teknoloji

Apple şirketi o davayı kaybetmiş bir durumda

Apple şirketi o davayı kaybetmiş bir durumda

 

Teknoloji dünyası üzerinde yer alan firmalar, pek çok defa karşı karşıya gelebilmekteler. Bu söz konusu karşılaşmalar da genel olarak patent davalarından dolayı meydana geliyor. Buna benzer davalar içerisinde ismini birkaç defa daha duymuş olduğumuz Apple şirketi, tekrar bir şirketle karşı karşıya gelmiş oldu ve 503 milyon dolar tutarındaki bir tazminat ödemesi yapılmasına karar verilmiş oldu.

Reuter üzerinde yer almış olan habere bakılırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin Temyiz Mahkemesi, geçmiş olduğumuz yıl vermiş olduğu bir karar üzerinde VirnetX adlı firmayı haklı bulmuş ve Apple şirketini tam tamına 503 milyon dolar tutarında (2,8 milyar Türk Lirası tutarında) ceza ödemeye karar vermişti. Normal olarak Apple şirketi, 4 tane VirnetX şirketine ait patentini ihlal etme sebebiyle sorumlu bulunmuş fakat temyiz mahkemesi 2 tanesiyle alakalı kararı terse çevirmiş bir durumdayken, öteki ili tanesi için verilmiş kararı da onaylamıştı.

Fakat söz konusu bu dava, yeni hasar hesaplaması gerçekleştirebilecek veyahut meydana gelen hasarı tekrardan hesaplamak amacıyla da duruşmayı sürdürebilecek bir yargıcın eline geçmiş oldu. Mahkeme, daha önceki dönem içerisinde kararını verdiğinden dolayı Apple şirketi, patentlerin geçerliliği konusunda herhangi bir itirazda bulunamıyor olacak.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close