Teknoloji

Apple patent davasında kaybetti

Apple patent davasında kaybetti

 

Teknoloji devlerinden biri olarak öne çıkan Apple şirketi, ilk önce 2015 senesi içerisine açılmış olan DRM patent davası konusunda bugün verilmiş olan karar sonrasında 308,5 milyon dolar tutarında ödeme yapmaya çarptırılmış oldu. Söz konusu bu dava, öteki dev firmalara da suçlama yöneltmiş olan Personalized Media Communications şirketi aracılığıyla açılmıştı.

1995 senesi içerisinde kurulmuş olan lisanslama firmalarından Personalized Media Communications (PMC) şirketi, 2015 senesi içerisinde Apple şirketine karşı çok önemli bir dava açmış idi. Firma, Apple şirketinin iTunes hizmeti ile birlikte 7 tane patenti ihlal etmiş olduğunu iddia etmişti. Apple şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Patent Ofisi içerisinde PMC şirketi aracılığıyla yapılmış olan suçlamaya başarılı bir şekilde itiraz etmiş olsa da dava burada son bulmamıştı.

Ardımıza bırakmış olduğumuz senenin Mart ayı içerisinde Temyiz Mahkemesi, Apple şirketinin lehine verilmiş olan kararı bozup yeni bir duruşmanın yolunu açmış oldu. İşte söz konusu bu duruşmanın kararı ise bugün açıklanmış olu ve federal durumda bulunan jüri, Apple şirketinin PMC firmasına ‘dijital haklar yönetimi (DRM) ile alakalı patentini ihlal etmek’ gerekçe gösterilerek 308,5 milyon dolar tutarına ödeme yapmasının gerekli olduğuna karar vermiş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close