Bilgisayar

Apple Mail üzerinde güvenlik açığı

Apple Mail üzerinde güvenlik açığı

 

Apple odağına sahip olarak görevli BT uzmanlarından Bob Gendler’ın paylaşmış olduğu güvenlik açığı, son olarak 4 tane MacOS sürümü üzerinde bulunmuş oldu. Bu söz konusu sürümler ise Catalina ile birlikte Mojave, High Sierra ve de Sierra’dan meydana geliyor. Bob Gendler ayrıca, Apple Mail üzerinden gelmiş bilgileri içeriğinde barındıran macOS veritabanı dosyalarını bulmayı başardı ve daha sonrasında ise bunları dijital asistanlardan biri olan Siri tarafından önerilerde bulunabilmek amacıyla kullandı. Ne kadar kötüdür ki, dosyalardan bir tanesi olarak öne çıkan snippets.db, e-maillerin şifrelenmemiş bir durumdaki metnini saklamaktaydı.

Bu problemden ise sadece çok az sayıda bir insan etkilenmiş bir durumda. Kullanıcılar, MacOS Sierra üzerinde yer alan Apple Mail üzerinden, ”FileVault ile birlikte şifreleme etkin durumda bulunmayan” macOS Catalina’ya şifreli bir durumda e-mailler yollayabiliyor. Şifrelenmemiş durumda bulunan e-mailleri okuma konusunda isteği olan kişinin, bilgilerin bilgisayarın sistem dosyaları üzerinde tam bir şekilde nerede saklanmakta olduğunu bilmesi ve bu bilgilere de erişmesi gerekli bir durumda.

Bu söz konusu açıktan etkilenmiş kullanıcılarla ilgili olarakta risk fazlasıyla büyük bir durumda. Şifrelenmiş durumda bulunan e-mailler, gizli durumda bulunan bilgilerin güvende tutulabilmesi amacıyla korunmaktadır. Bundan dolayı da gizli durumda bulunan bilgileri ortaya çıkmış kişilerin tehlikeye girme konusundaki ihtimalleri de fazlasıyla büyük bir durumdadır.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close