Mobil

Anlaşmaları incelenecek

Anlaşmaları incelenecek

 

Geçmiş olduğumuz Kasım ayı içerisinde Amazon şirketi ile Apple şirketi, Amazon üstünden Apple şirketinin direkt olarak iPhone ile birlikte iPad ve de Apple Watch satışı gerçekleştirmesine izin veren bir tane anlaşma gerçekleştirmişlerdi. Düzenleyici durumdaki kurumlara bakmakta bulunan MLex de bu haftanın ilk günlerinde Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC), direkt olarak Amazon şirketi tarafından satışı gerçekleştirilmeyen bazı ürünlerle ilgili olarak satış verileri arayışında olan mahkeme celbi çıkartmış olduğunu ifade etti. Burda yer alan problem ise Apple şirketi ile Amazon şirketi tarafından yapılan bu ortaklığının, 3. parti satıcılarının yeni ya da yenilenmiş hale gelen Apple ürünü satışı gerçekleştirmesinin daha da zor bir duruma gelmesi.

The Verge tarafından paylaşılan haberde yer alanlara bakılırsa Verge, daha önceki dönemde Amazon üzerinde yenilenmiş (refurbished) MacBook cihazların satışını gerçekleştiren John Bumstead isimli bir kişiyle görüşme yaptı. Bumstead ise, FTC tarafından sorgulanmış olduğunu ve FTC’den gelmiş olan bazı adamların Amazon şirketi ile Apple şirketi arasında yer alan anlaşmanın kendisini tam olarak nasıl etkilemiş olduğunu sorduklarını ifade etti. Bumstead’le bir konuşma gerçekleştiren FTC üyelerinden bir tanesi, Teknik Görev Gücünün (Tech Task Force) üyelerinden biri gibi gözükmekte.

Burda size anımsatmayı isteriz; Federal Ticaret Komisyonu’nun asli durumdaki görevi, iş uygulamalarının adil bir şekilde gerçekleşmekte olduğundan emin olabilmek ve rekabetin çok daha düzgün çevreler üzerinde ilerlemesini koruyabilmektir.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close