Mobil

Android’de görüşme kaydı yapmanın suçu var mı?

Android'de görüşme kaydı yapmanın suçu var mı?

 

Akıllı telefonlar üzerinde sesli telefon görüşmelerini kaydetmemiz konusunda fayda sağlayan bir pek çok uygulama yer alıyor. Dilemekte olduğumuz görüşmeyi bu uygulamalarla beraber kayıt altına alabiliyoruz. Pekala görüşme kaydı yapıp tam olarak hangi yasal problemlerle karşı karşıya kalmış oluyoruz?

Buna benzer uygulamaları telefonunuza indirdiğiniz zaman karşı tarafla yapacak olduğunuz görüşmeleri telefonunuzun kendi hafızasına kaydedebilecek bir duruma gelmiş olursunuz. Aynı telefonunuzun kendi ses kayıt mantığını kullanarak çalışmakta olan bu uygulamalar üzerinde karşı tarafla aramayı başlattığınız zaman telefon görüşmeleriniz kayıt altına alınır ve değişik ortamlarda paylaşılmak amacıyla da hazır duruma getirilir.

Kişilerin buna benzer uygulamaları kullanmaların asıl maksadı bazı zamanlarda iyi niyetli sayılıyor olsa bile ses kayıtları, pek çok zaman banka hesap numaralarının yanı sıra ticari bir durumdaki sırlar ve gizli görüşmeler benzerindeki kişisel verileri açığa çıkartma benzerindeki gibi kötü niyetli maksatlarla da kullanılabilmekte.

Şimdiden açıkça söylemek gerekli, eğerki karşı tarafın rızası bulunmadan bir görüşme kaydı alacak olursanız bu yasal bir şekilde direkt suç teşkil etmekte. Maksadı her ne olur ise olsun, karşı taraf şikayetçi olduğu zaman görüşme kaydı almış kişilere karşı cezai bir şekilde yaptırım uygulanabilmekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close