Mobil

Android üzerinde yeni bir zararlı tespit edildi

Android üzerinde yeni bir zararlı tespit edildi

 

ESET şirketinin araştırmacı ekibi, Android işletim sistemi kullanıcılarını etkilediği görülen yeni bir tane zararlı uygulama keşfetmiş durumda. Sohbet uygulaması, kullanıcı herkesi gözetlemenin yanında indirmiş olan kişilerin kişisel verilerini de çalmakta.

GlobalStats üzerinde yer alan verilere bakılırsa Haziran 2020 tarihinden itibaren mobil işletim sistemi alanı içerisinde Android işletim sistemi, %74 seviyelerindeki bir pazar payına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ancak sizler de bu söz konusu %74’lük dilimin içinde bulunan kullanıcılardan biriyseniz yeni ortaya çıkan uyarıya kulak vermeniz konusunda yarar var.

ESET şirketinin araştırmacı ekibi, kullanıcıları gözetlemekte olan ve hatta kişisel durumdaki verilerini çalabilen çok zararlı bir uygulama hususunda uyarılar gerçekleştirdi. Welcome Chat adına sahip bir sohbet uygulaması, içinde BadPatch ismi verilmiş olan çok zararlı bir yazılım barındırmakta.

Bahsi geçen bu uygulama, çok zararlı bir internet sitesi üzerinde tanıtılmış durumda ve Google Play Store üzerinde kendisine yer bulan güvenli bir sohbet uygulaması olduğu ifade edildi. ESET şirketinin araştırmacılarından biri olan Lukas Stefanko, söz konusu bu uygulamanın ”güvenli” bir durumda bulunduğu yönündeki iddiaların gerçekten fazlasıyla uzak olduğunu açıkça belirtti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close