İnternet

Amerika çeviri programıyla sığınmacıların sosyal medya hesaplarına bakıyor

Amerika çeviri programıyla sığınmacıların sosyal medya hesaplarına bakıyor

 

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri ülkeye giriş gerçekleştirmek ve sığınmacı şeklinde yaşama konusunda isteği olanların sosyal medya hesapları üzerinde yapmış oldukları paylaşımları, Google Çeviri kullanarak İngilizce diline çevirdikten sonra detaylı bir şekilde kontrol ediyor. Aslında az da olsa tuhaf, resmi işlerle ilgili de fazlasıyla absürt durumda bir yöntem.

Üstüne üstlük yapılmış olan işlemler içerisinde sadece Google Çeviri programı değil, öteki popüler hale gelen arama motorlarının sunmuş olduğu çeviri hizmetleri de kullanılmakta. ProPublica’nın yapmış olduğu bir araştırmaya bakılır ise, İngilizce dilinde bulunmayan bütün sosyal medya paylaşımlarının bu yöntemlerle bedava çeviri araçlarıyla denetlenmiş olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yer alan devlet yetkililerinin bu şekildeki işlemler konusunda Google Translate benzerindeki servisleri kullanıyor olmalarının fazlasıyla acemice bir hata olarak öne çıktığını ifade ediyorlar. Çünkü yapay zekalar tarafından gerçekleştirilmiş olan kötü çevirilerin bir takım yanlış anlaşılmalara da sebep olabileceği, bu durumun ise sığınmacıların mağduriyet yaşamalarına sebep olabileceği ifade ediliyor.

Bir gün olur da Amerika Birleşik Devletleri içerisinde çalışmayı ister, ülkeye resmi yollar kullanarak sığınmacı olabilmek amacıyla bir başvuru gerçekleştirirseniz bilmeniz gerekli olan 2 tane şey var. İlk olarak bütün sosyal medya hesaplarınızla birlikte bütün paylaşımlarınız incelenmiş olacak. Sonrasında ise bu incelemeler esnasında Google Çeviri kullanılış olacak. Yani asında imla kurallarına uymadan, yazımı hatalı bir şekilde yapılmış paylaşımlar yaptıysanız Amerika Birleşik Devletleri’ne alınmama konusundaki ihtimaliniz de yükselebilir.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close