Teknoloji

AMD’den yeni bir satın alma

AMD'den yeni bir satın alma

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan teknoloji devlerinden biri olan AMD şirketi, yapmış olduğu özel bir açıklamada yonga üreticilerinden Xilinx’i satın almış olduğu konusunda duyuruda bulundu. Firma tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılırsa, AMD şirketinin tarafından yapılmış olan bu satın almanın bedeli de 35 milyar dolar tutarında.

Geçmiş olduğumuz aylarda NVIDIA şirketinin de yarı iletken üreticilerinden ARM’ı 40 milyar dolar tutarındaki bir ücretle satın aldığı ortaya çıkmıştı. NVIDIA şirketinin bu şekilde bir hamle gerçekleştirmesinin, ekran kartı hususundaki en büyük rakiplerinden biri olan AMD şirketini fazlasıyla zor durumda bırakacak olduğu da ortaya çıkmıştı.

Aradan geçmiş olan bir ayın sonrasında tam bir şekilde NVIDIA şirketine karşı olmasa bile AMD şirketinin tarafından da bir karşı atak gelmiş oldu. 1984 senesinde kurulmuş olan yonga üreticilerinden Xilinx’i 35 milyar dolar tutarında satın almış olduğu konusunda duyuruda bulundu. Xilinx şirketiyle yapılmış olan söz konusu bu anlaşmanın, AMD şirketine özellikle de mühendislik alanı içerisinde çok büyük bir güç kazandıracak olduğu tahmin edilmekte.

İki firmanın arasında yapılmış olan söz konusu bu anlaşmanın FPGA yongaları benzerindeki alanlar içerisinde de AMD şirketine yol açacak olduğu tahmin edilmekte. Xilinx şirketi, FPGA (alan içerisinde programlanabilir kapı dizisi) üretimi konusunda dünya üzerindeki en büyüğü konumunda yer alıyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close