Uygulama

Almanya Facebook’u engelleme kararı alabilir

Almanya Facebook'u engelleme kararı alabilir

 

Facebook isimli ünlü platformu başı bilmekte olduğunuz gibi bir müddettir patent davalarıyla derde girmiş bir durumda. Firmanın yakın bir zaman içerisinde yitirmiş olduğu bir patent ihlalinden dolayı da WhatsApp uygulaması ile birlikte Instagram benzerindeki uygulamaları, en azından söz konusu bu davayı kaybetmiş olduğu Almanya içerisinde yasaklanacak olabilir. Facebook platformunun bir patent ihlali yapmış olduğunu iddia eden şirkette yakından tanımış olduğumuz bir teknoloji üreticisi olarak öne çıkan Blackberry şirketi.

Patent ihlallerinden dolayı görülmekte olan mahkemenin birinci kararı Blackberry şirketinin lehineydi. Mevcut bir vaziyette Facebook platformu bundan böyle WhatsApp uygulaması ile birlikte Facebook Messenger uygulaması ve Instagram uygulaması da dahil olmak üzre kendisine ait olan uygulamalarının bir kısmını Almanya içerisinde kullanıma çıkartamayabilir.

Blackberry şirketinin ortaya atmış olduğu iddialarına bakılır ise Facebook platformunun bu uygulamaları üzerinde yer alan işlevleri, aslına bakılırsa şirkete ait patentlerini de ihlal etmekte. Görülmüş olan bu duruşma esnasında mahkemenin sözcüsü de Facebook şirketinin söz konusu patentleri ihlal etmeyi sürdürdüğü zaman boyunca Federal Almanya Cumhuriyeti içerisinde hizmet veremeyecek olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Görülmüş olan dokuz tane değişik vaka üzerinde mahkeme, Blackberry şirketinin ismine karar verdi fakat Facebook platformu da, kendisine ait akıllı telefon hizmetlerini hiç bir şekilde kapatmamış olacak ve söz konusu uygulamalarını tekrardan inşa ediyor olacak.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close