Teknoloji

AliExpress üzerinde sahte telefon mu satılıyor?

AliExpress üzerinde sahte telefon mu satılıyor?

 

Her geçtiğimiz gün milyonlarca sayıdaki insanın alışveriş yapmakta olduğu e-ticaret sitelerinden AliExpress fazlasıyla çarpıcı bir haberle gündeme geldi. Platform üzerinde faaliyet göstermeye devam eden bir firmanın, Samsung şirketi ile Huawei şirketi de dahil olmak üzre çok büyük markaların akıllı telefon modellerinin sahtelerini satmakta olduğu ortaya çıkmış oldu.

Bugün paylaşılan çok daha yeni bir haber, Kimtien isimli bir firmanın, dünyanın ileri gelen online perakende platformları üzerinde AliExpress platformunda Samsung şirketi ile Huawei şirketi de dahil olmak üzre çok büyük akıllı markalarının sahte modellerini satmış olduğunu ortaya çıkarttı. Örnek olarak Samsung Galaxy Note 10+ modeline birebir benzemekte olan bir modelin Kimtien Note 10+ biçiminde isimlendirildiği gözlerden hiç bir şekilde kaçmıyor.

Kimtien adına sahip firma tarafından satışı gerçekleştirilen klon telefonlar, orijinallerinin yalnızca beşte biri fiyatına alıcı bulmakta. Söz konusu bu fiyat üzerindeki uçurumun temel nedeni de sahte modellerde kullanılmakta olan donanımların düşük seviyeli bir durumda bulunması. Örnek vermek gerekir ise; orijinal modeli üzerinde Qualcomm Snapdragon 855 işlemcisi yer alan bir tane akıllı telefon, klon versiyonu üzerinde düşük profile sahip bir MediaTek işlemcisiyle karşımıza çıkmış oluyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close