Uygulama

Adobe şirketinden büyük bir hata

Adobe şirketinden büyük bir hata

 

Teknoloji şirketlerinin son dönemler içerisinde yaşamaya başladığı güvenlik açıkları çok sık bir şekilde gündem olmaya başladı. Bu şirketlerin arasına en son ise Adobe şirketi de katıldı. Adobe Creative Cloud isimli platformdaki hesaplara ait özel bilgileri kamu ile paylaşılmış oldu. Kullanıcılarla alakalı bilgilerin açığa çıkmış olması, bu söz konusu kişileri phishing şeklinde isimlendirilen saldırılara açık bir duruma getirmiş durumda.

İlk önce Comparitech platformu tarafından haberleştirilmiş olan bu durumun ise gerçek durumda bulunduğu ortaya çıktı. Veri tabanı üzerinde yer alan tüm bilgiler erişilebilir bir vaziyette ve herkes, bir tane yazılım yüklemesine gerek duymadan, şifre veyahut doğrulama bulunmadan verilere ulaşım sağlanabiliyor.

Açığa çıkmış olan hesap bilgilerinin arasında e-mail adreslerinin yanı sıra hesapların ne zaman yatırıldığı, kullanımı gerçekleştirilen Adobe uygulamaları, üyelikle ilgili durumlar, kullanıcının Adobe personeli olup olmadığı, üyelerle alakalı ID’leri, hangi ülkede yer aldıkları, son giriş tarihleri ve ödeme durumları benzerindeki açık bilgiler yer almakta. Ödeme ile alakalı detayları veyahut hesap şifreleri söz konusu bu bilgiler arasında yer almıyor.

Adobe şirketi ise, bu problemden 19 Ekim tarihi içerisinde haberdar edilmiş bir durumda. O dönem içerisinde problem ortaya çıkalı yaklaşık olarak bir hafta olduğu konusunda tahminler yer almaktaydı. Veri tabanı ise aynı gün içerisinde tamamen güvenli bir duruma getirilmiş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close