İnternet

Adının Firefox Browser olarak değişeceği açıklandı

Adının Firefox Browser olarak değişeceği açıklandı

 

Mozilla şirketi, internet tarayıcısı olarak tanınan Firefox’u senelerdir geliştirmeyi sürdürmekte. Firma, getirmiş olduğu yeniliklerle devamlı olarak isminden söz ettirmekte fakat bu defa ise haberimizin konusu, Firefox üzerinde yaşanmış olan bir isim değişikliğidir.

Mozilla şirketinin geçmiş olduğumuz senelerde piyasaya çıkartmış olduğu Firefox Quantum isimli tarayıcısı, kullanıcıların hizmetine sunulmuş olduğu dönemler içerisinde çok fazla konuşulmuş idi. Hem yüksek bir hıza sahip olması hem ise sistemi yormamasından dolayı ön plana çıkmış olan Firefox Quantum, gelecek dönemler içerisinde değişik bir isimle anılıyor olacak.

Mozilla şirketi tarafından yapılmış olan açıklamalara bakılırsa Firefox Quantum isimli tarayıcı ekim ayı içerisinde ”Firefox Browser” şeklinde isimlendirilmiş olacak ve değişiklikler ise bu kadarla sınırlı bir durumda kalmamış olacak. Firefox Browser isimli tarayıcının kullanıma sunulmuş olmasıyla beraber tarayıcının logosunda da değişiklikler olacak.

Mozilla şirketinin bu şekilde bir karar vermiş olmasının altında da mantıklı bir neden yatıyor durumda. Bir çok kullanıcı aslına bakılır ise internet tarayıcısını yalnızca ”Firefox” isimli tarayıcı olarak bilmekte fakat bu hiç bir şekile doğru bir tabir değil. Mozilla şirketinin değişik hizmetleri Firefox çatısının altında toplanmış oluyor. Bu söz konusu hizmetler ise ”Firefox Send” (dosyaları paylaşma hizmeti) ve ayrıca ”Firefox Monitor” (kimlik bilgilerinizin internet ortamı üzerinde çalınıp çalınmamakta olduğunu takip etmenize yaramakta.) benzerindeki değişik şekillerde adlandırılmakta fakat bunların ön isminde ise Firefox ibaresi yer alıyor.

Bu şekilde bir hamle ile beraber Mozilla şirketi hem öteki hizmetlerini ön plana çıkartmak hem ise internet tarayıcısını Firefox isimli çatı adından da ayırmayı amaçlamakta.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close