Teknoloji

A14X Bionic Çipler sayesinde çok büyük performans artışı sağlanmış olacak

A14X Bionic Çipler sayesinde çok büyük performans artışı sağlanmış olacak

 

Apple şirketi 10 Kasım tarihi içerisinde One More Thing ismini vermiş olduğu bir etkinlik gerçekleştirecek. Bu söz konusu etkinlik kapsamında tanıtılması beklenmekte bulunan A14X işlemcinin performansıyla alakalı çok daha yeni bir iddia ortaya atılmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri asıllı teknoloji devlerinden Apple şirketi, her senenin son çeyrek diliminde yeni ürünlerinin tanıtılmış olduğu etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu sene içerisinde gerçekleştirilecek etkinliğin ismi One More Thing olarak öne çıkıyor. Bir çok kişi, 10 Kasım tarihi içerisinde gerçekleşecek olan etkinlik kapsamında Arm tabanına sahip ilk Mac cihazların tanıtılmasını beklemeye başladı.

Teknoloji kulisleri içerisinde yer alan genel beklenti ise, ilk Mac işlemcilerinin 8 çekirdekten oluşan A14 Bionic çipli setler olacağı şeklinde. Hali hazır bir şekilde iPhone 12 cihazlar ile birlikte iPad Air cihazında kullanılmakta olan bu çiplerden meydana gelen işlemci de A14X ismiyle biliniyor olacak. A14X’e ait durumda bulunduğu iddia edilen Geekbench 5 benchmark sonuçları da ortaya çıkmış durumda.

Aynı A14’de olduğu gibi A14X de Tayvan asıllı TSMC aracılığıyla 5 nm tabanı içerisinde üretilmiş olacak ve sekiz çekirdekli olarak karşımıza çıkacak işlemci, Arm’nin big.LITTLE mimarisinin üstüne kurulmuş olacak. Bu söz konusu çipin daha sonraki nesil iPad Pro içerisinde de yer alması beklenmekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close