İnternet

5G Türkiye içerisinde tam olarak ne zaman kullanılacak

5G Türkiye içerisinde tam olarak ne zaman kullanılacak

 

2019 senesi, 5G ile alakalı bağlantı teknolojisinin ilk testleriyle ilgili olarak bir yaygınlaşma senesi olmuş durumda. Avrupa ile birlikte Amerika ve de Asya içerisinde bir çok ülke üzerinde ilk 5G testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş durumda. Türkiye içerisindeki resmi 5G testlerinden birincisi 2019 senesinin Haziran ayı içerisinde ODTÜ Teknokent’te yer alan HAVELSAN Test Laboratuvarı içerisinde yapılmıştı.

5G için dünyanın genelinde yapılmış olan yatırımın trilyon dolar tutarındaki rakamları bulacak olduğu ifade ediliyor. Zira bu söz konusu teknoloji yalnızca kablosuz bir şekilde bağlantı sağladığımız internet ile sınırlı bir durumda değil. Yüksek bir durumdaki hızlarla birlikte kullanmış olduğumuz hizmetler de değişim geçirmiş olacak. YouTube platformu ile birlikte Netflix platformu benzerindeki bulut sistemlerinin üstünden video izleme esnasında, aniden bulut üstünden oyun oynayabilir bir duruma gelmiş olacağız. Üstüne üstlük metro içerisinde giderken ulaşacak olduğumuz internet hızları ile bu olanaklı bir durumda bulunacak.

Burda yer alan ”G” isimli harfi, İngilizce de ”generation” yani aslında ”nesil” şeklinde bir anlam taşıyor. Yani aslında kendisi yeni nesil kablosuz bağlantıyla alakalı standartların genel bir ismi. Tabiiki de daha önce çıkan teknolojilerle yaşamımıza girmiş olan olanaklara sahip bir vaziyette.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close