İnternet

2016 senesindeki DDoS saldırısını 18 yaşından ufak bir genç yönetmiş

2016 senesindeki DDoS saldırısını 18 yaşından ufak bir genç yönetmiş

 

2016 senesi içerisinde nerdeyse internetin yarısını çökertmiş olan çok büyük bir DDoS saldırısı yapılmış, gerçekleşmiş olan söz konusu bu saldırıdan Twitter platformunun yanı sıra Xbox Live platformu ile birlikte Amazon platformu gibi pek çok büyük platform etkilenmişti. Yeni yapılmış olan açıklamalara bakılırsa söz konusu bu saldırıyı 2016 senesinde daha reşit bir olmayan bir genç yönetmiş.

Takvimler 2016 senesini göstermekteyken Amazon platformunun yanı sıra Twitter platformu ile birlikte PSN platformu, Xbox Live platformu, Spotify platformu, PayPal platformu, Reddit platformu ve Pinterest platformu gibi bir çok büyük firmayı etkilemiş olan çok büyük bir DDoS saldırısı yapılmıştı ve firmalar gün boyunca süren söz konusu bu saldırılar sonrasında milyonlarca dolar değerinde para kaybetmişti.

Söz konusu bu saldırı, temel olarak dünya üzerindeki en büyük web sayfalarından bir kısmına DNS hizmetleri sağlamakta bulunan Dyn adına sahip firmayı etkilemiş oldu ve saldırılardan sonra Dyn şirketinin tüm sistemleri çökmüş oldu. Bu ise firmanın hizmet sağlamakta bulunduğu bir çok büyük firmanın web siteleri üzerinde erişim sorunlarına sebep oldu. Saldırı yapıldıktan sonra Anonymous ile birlikte New World Hackers benzerindeki büyük gruplar saldırıyı üstlenmiş oldukları açıklamasında bulunmuş fakat yeterli kanıt sunmayı başaramamışlardı. Adalet Bakanlığı da söz konusu saldırıyı gerçekleştirmiş olanın bu gruplardan bir tanesine dahil olup olmadığına yönelik herhangi bir açıklamada bulunmamıştı.

Aradan geçmiş olan dört senelik zamanın sonrasında, saldırıyı o zamanlarda hiç bir şekilde reşit durumda bulunmayan bir genç yönetimiyle birkaç kişiden oluşan bir arkadaş grubunun gerçekleştirmiş olduğu ortaya çıkmış oldu. Saldırganların asıl maksadının da PlayStation Network’e saldırıda bulunmak ve kendilerine haksızlık etmiş olan oyunculardan bazılarına ”ders vermek” olduğu anlaşılmış oldu. PSN platformuna gerçekleştirilmiş olan saldırı, Dyn şirketini ve sonrasında firmanın hizmet vermekte olduğu bütün büyük web sitelerini de etkilemeye başlamış oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close